Ares Games
Results 1 to 35 of 35

Thread: Hraní se změnu výšky

  1. #1

    von.rybnik's Avatar
    Users Country Flag


    Name
    Vojtech
    Location
    Pardubicky kraj
    Sorties Flown
    20
    Join Date
    Jul 2011

    Default Hraní se změnu výšky

    Ahoj,

    zatím hrajeme WoW dle velmi jednoduchých pravidel. Postupně přidáváme.
    Na grilhammeru se hrálo: všichni v jedné výšce, poškození pouze čísla... hurá rychlá a zábavná akce.

    U nás jsme už potom hráli i spec. poškození.

    Jakou máte zkušenost s hraním na změnu výšky. Jak hodně to změní hru a jak hodně se to hraje/hrajete...

    Díky

  2. #2

    Default

    Ja hral vzdycky jen s vejskovejma pravidlama takze nemuzu srovnavat ale dle myho nazoru s vejskou je to vetsi zabava a vic moznosti treba jak uletet z dostrelu kdyz necekane prudce klesnes a tak.

  3. #3

    Default

    My jsme zatím hráli bez pravidel pro výšku, ale přišlo nám, že je to tak rychlejší a jednodušší (a snad i zábavnější). Napadají mě jen dvě možná využití výšky:
    1. Hra s větším počtem letadel (odhadem 6+).
    2. Hra uvažující pozemní cíle, případně přistávací manévr.

    Trochu jsme narazili u balónů, protože tam ignorace výšky zanáší problém s vyhýbáním se jim a hraní nereflektuje jejich postupné stahování k zemi.
    No a speciální poškození hru velmi zpestřují a není jich tolik aby si je nedokázal zapamatovat i úplný nováček. S nimi hrajeme pravidelně.

  4. #4

    Default

    Hrát bez speciálních poškození je škoda. Oheň rozhodně přináší hodně adrenalinu navíc. A dodneška si pamatuju už asi tři roky starou situaci, kdy kámoš měl zaseklý kormidlo na obě strany a ať brzdil jak brzdil, odletěl během těch tří manévrů ze stolu (jako napotvoru to bylo něco dvojmístnýho, takže neměl Immelmana).

  5. #5

    Default

    moje novy scenario se bez vejskovejch pravidel ani hrat neda

  6. #6

    Default

    My zatím vždycky hráli se speciálkami, ale bez výšky.

    IMHO je výška dobrá pro:
    - úniky (bez výšky Immelmann nebo split-S nemusí přinést slabší nebo žádnou střelbu)
    - mise

    naopak záporem je:
    - vyšší komplikovanost a určité zpomalení hry
    - nutnost používat tokeny (kouř, zaseknuté kulomety atd. si, kupodivu, celkem bez problému všichni pamatují i bez tokenů)

  7. #7

    Default

    Zmejch osobnich skusenosti je hrani bez vejsky strasne slaby neco jako smazak bez tatarky nebo knedlo zelo bez vepra proste to nejni ono nehlede na tom ze pokazdy kdyz se prektejou letadylka je to srazka argument ze to zpomaly hru je uplne lichej stoupani a klesani sou manevry jako vsechny ostatni takze tam zadny zpomaleni nejni jediny co te muze pribrzdit je pridavani ci ubirani cufliku na podstavecku no a okomplikovanosti bych se vubec nebavil jestly chcete vydet neco skutecne koplikovanyho tak si puste EVE online pridani vejskovejch pravidel do ty trosky co tu je opravdu ani nestoji zarec.

  8. #8

    Default

    Quote Originally Posted by Shivaja View Post
    Zmejch osobnich skusenosti je hrani bez vejsky strasne slaby neco jako smazak bez tatarky nebo knedlo zelo bez vepra proste to nejni ono nehlede na tom ze pokazdy kdyz se prektejou letadylka je to srazka argument ze to zpomaly hru je uplne lichej stoupani a klesani sou manevry jako vsechny ostatni takze tam zadny zpomaleni nejni jediny co te muze pribrzdit je pridavani ci ubirani cufliku na podstavecku no a okomplikovanosti bych se vubec nebavil jestly chcete vydet neco skutecne koplikovanyho tak si puste EVE online pridani vejskovejch pravidel do ty trosky co tu je opravdu ani nestoji zarec.
    Šmarjá, chlape, nauč se česky, to se nedá číst, bolí mě z toho oči!

    Problém je v tom, že pro začátečníka jsou v kombinaci se vším ostatním ta pravidla pro změnu výšky příliš komplikovaná a když bych si chtěl s někým zahrát, tak ta složitost toho člověka jen odradí. A ano, složitost tam je, byť třeba jen vizuální, je to prostě další věc, na kterou ten člověk musí myslet.

  9. #9

    Default

    haha naucit me cesky tak to uz vtomdle zivote asi neprobehne ale jinak souhlasim ze pro zacatecnika muzou bejt plny altitude pravidla moc a muze to bejt odrazujici. Ja osobne to resim zjednodusenejma vejskovejma pravidlama kde vypoustim climb countery a climb rate letadel a stoupani je proste stejny jako klesani. Stoupani jeden level nahoru klesani jeden level dolu a jedem

  10. #10

    Default

    Zjednodušený pravidla pro výšku o kterých píšeš zní jako dobrý nápad. Až se někdy sejdem tak se připomenu, abys mě to naučil.
    Skoro vždycky když hraju, tak je tam někdo, kdo to hraje poprvé nebo to hrál třeba jednou před rokem apod. Takže jsem výškový pravidla nikdy neřešil protože mám stejný dojem jako Watchdog - už tak je toho pro nováčka hodně k pochopení.

  11. #11

    Default

    Jasne neni problem ale jak jsem psal je to jednoduchy klesani o level altitudy dolu stoupani o level altitudy nahoru a pouzivam klasicky 4 vejskovy levely 0,1,2,3, a kdyz to nekoho moc mate ze vejska 1 jsou 2 plastovy cuflyky vejska 2 jsou 3 atd tak to hrajem klasicky 1,2,3,4, co vejska to cuflik.

  12. #12

    Tharr's Avatar
    Users Country Flag


    Name
    Ondra
    Location
    Czech Republic
    Sorties Flown
    12
    Join Date
    Feb 2011

    Default

    My teda hrajem taky bez výšky. Zkoueli jsme s ní už několihrát hrát dokud bylo ve vzduchu dost letadel tak to šlo. Jednou jednou jsme hráli s 8 letadly a prvních 5 popadalo za cca 40 min a ty podlední 3 se naháněly stejně dlouho. Nakonec se to dohrálo tak že když byla ve vzduchu poslední dvě letadla tak jsme výšku zakázali. Bylo to pořád jedno letadlo narohu druhé dolu.

  13. #13

    Default

    Po pár zkušenostech se scénáři od Shivaji si myslím, že výškový pravidla jsou zajímavý jedině pokud s tím souvisí nějaký úkol ve scénáři. Ale pak to zajímavý opravdu je.
    Pro obyčejný dogfight to nemá cenu trápit.

  14. #14

    Default

    Vítám tě, Ondro, mezi aktivními!
    Za sebe můžu říct, že to je jedině kombinace úkolu a většího počtu letadel (6+). Jinak je to zbytečné zesložiťování pravidel. A na značení výšky žetonky ve WWII mám svůj (negativní) názor.

  15. #15

    Default

    No zetony na vejsku jsou bohuzel nutny zlo taky souhlasim stim ze by mnohem pohodlnejsi byly cifernicky na podstaveckach a nebo treba naky papirovy posuvny ciselniky ktery by byly rovnou soucasti flight bordu by podle mne poslouzili idealne

  16. #16

    Tharr's Avatar
    Users Country Flag


    Name
    Ondra
    Location
    Czech Republic
    Sorties Flown
    12
    Join Date
    Feb 2011

    Default

    Myslíš něco takové ho jo http://www.boardgamegeek.com/image/8...war-miniatures Někde na netu jsem to viděl i prodávat ale nevím už kde.

  17. #17

    Default

    Pokud by stačily papírové, navlékací na podstaveček, jsou ve Files.

    Pokud chcete plastové ciferníky, dají se objednat tady od Herr Obersta.

  18. #18

    Default

    No me se spis libi takovy ty papirovy ciferniky co ou ve files tady na forech uplne uber by bylo kdyby byly nak natvrdo pridelany k planovacim bordum premejslel sem ze nadesighnuju nakej vlastni kterej bych pak na cvockovace cvockem pripichnul natrvrdo k bordum

  19. #19

    Tharr's Avatar
    Users Country Flag


    Name
    Ondra
    Location
    Czech Republic
    Sorties Flown
    12
    Join Date
    Feb 2011

    Default

    No já bych teda nějaké ciferníky navíc nebral a přidělané k plánovací desce už vubec. jen to zabírá místo na stole. ty desky jsou fajn pokud se hraje tak do 4 letadel. ale jak jich chceš použít víc tak to je šílené. Minuje jsme hráli se 18 letadly a 5 balony. to už na stole nebylo místo na nic :-)

  20. #20

    Default

    18 letadel a 5 balonů? Kurňa, takovou bitvu bych si dal líbit.
    Jinak za mě, když už nějaký ciferníčky, tak by se mi zamlouvaly nejvíc ty na podstavci letadla. Akorát bych nedělal univerzální, ale pro každý letadlo s tolika stupni, kolik má stoupavost, aby bylo jasný, jak dlouho mu to asi bude trvat na další hladinu.

  21. #21

    Default

    Já prostě ty žetonky nemám rád a myslím si, že tyčky jsou zcela postačující, pokud se dávají logicky (letová hladina 1 = 1 tyčka). Ve WWI žetonky nejsou a s výškou se dá také běžně hrát. Přijde mi to jako zbytečná administrativa navíc, která zpomaluje už tak méně dynamické (subjektivně) tempo WWII.
    Ale běda vám, jestli mi to začnete vymlouvat a najedeme na flame To radši všechno zedituju a budu mlčet na věky.

  22. #22

    Tharr's Avatar
    Users Country Flag


    Name
    Ondra
    Location
    Czech Republic
    Sorties Flown
    12
    Join Date
    Feb 2011

    Default

    já teda WWII nehrál. Tam teda neplatí tak jak v jedničce že 1 tyčka je 1 výška? Tak to pak chápu proč tak vadí žetony. v jedničce se žetony používají jenom pro rozlišení stoupavostí jednotlivých letadel. Což se dá taky zjednodušeně přeskočit a říct že všichni vystoupají hned o jednu tyčku nebo hned o jednu klesnou.

  23. #23

    Default

    Tak, jak nám o Shivaja vysvětloval, tak se jedná o to, že ve WWII máš vždy n+1 tyčku aby bylo možné rozlišit létání v nejnižší letové hladině (když letíš v nule, máš jednu tyčku, když jsi na zemi (po/přistáním(m)), nemáš žádnou. Aby to bylo exaktní, tak se ještě přidává označení žetonky.
    Osobně si myslím, že ideální by bylo hrát na letová hladina = počet tyček a když sedíš na zemi, tak si třeba dát žetonek na podstavec nebo něco podobného. V reálné hře se to stejně téměř nestává.

  24. #24

    Default

    tak mě napadá, že by to mělo být jednoznačně určitelné, kdyby to bylo tak že
    na zemi = 0 tyček a 0 žetonů stoupání
    po startu = 0 tyček a 1 žeton stoupání
    po nastoupání patřičného počtu žetonů teprve získáš 1. tyčku.
    Přeci jenom letadlo, který se pohybuje po bojišti mimo plochu letiště, je logicky ve vzduchu.

  25. #25

    Default

    Zcela logicky nikoliv (může nabírat špiona), ale v zásadě máš pravdu. Tohle řešení se mi líbí asi zdaleka nejvíc!

  26. #26

    Default

    Quote Originally Posted by Kubajs View Post
    Přeci jenom letadlo, který se pohybuje po bojišti mimo plochu letiště, je logicky ve vzduchu.
    No to zas tak logicky nejni protoze treba v landing a taking off pravidlech je napsano ze kdyz ses na zemi a vyjedes mimo plochu letiste tak proste krasnes letadlo.

    Jinak tycky a zetony my pripada jako idealni reseni stim ze bych pridal to co je v pravidlech paklize klesnes z 1 na 0 automaticky dostavas jeden zeton stoupani.
    Last edited by Shivaja; 01-27-2012 at 05:21.

  27. #27

    Default

    Radku, neber si to osobně, ale přijde mi, že ta pravidla trochu moc řešíš. Tohle není Magic, kde výklad pravidel vyhrává hry, ale gentlemanská hra, kde se dopředu domluví pravidla a podle těch pak hrajeme. A pokud je situací, kdy je letadlo na zemi jako šafránu, tak těch, kdy je na zemi a mimo přistávací dráhu (což mimochodem nebyl ve WWII zas takový problém - přistát i mimo oficiálné letiště třeba na poli) je mizivé promile.
    Mimochodem, ještě z jiného soudku. Udělal jsem si rychlý propočet a ponorka by se měla po hladině pohybovat cca 12x pomaleji než F4F.

  28. #28

    Default

    Nezeru to tak ale v pravidlech je to jednou jasne a jednoduse napsany tak proc vymejslet naky jiny zbytecny vyfikundace nehlede na to ze kdyz pristavas nebo vzlitavas z letadlovky tak je to vyjeti z drahy zcela fatalni.

  29. #29

    Default

    Když vzlétáš z letadlové lodě, těžko něco zkazíš na zcela rovných manévrech. A vymýšlím "vyfinkundace" proto, že to chci celé zjednodušit. WWII obecně trpí oproti WWI značnou rozvleklostí a každá zbytečná manipulace je ještě prodlužuje. Kdyby řešení s žetony bylo nezbytné, jistě by bylo i ve WWI, kde ale není a taky se vesele hraje.

  30. #30

    Default

    Bohuzel nemas pravdu dane reseni s vejskovejma zetonama je v WW I uplne stejny jako ve WW II. to ze naky pravydla nehrajes neznamena ze tam nejsou. Ted sem na to koukal WW I ma uplne stejny vejskovy pravidla jako WW II a to vcetne vzlitavani a pristavani

  31. #31

    Default

    To ano, ale nemá žetonky s čísly, tudíž těžko můžeš žetonkem v cockpitu označovat aktuální letovou hladinu. To je to, o čem se tu již několik dní bavíme.

  32. #32

    Default

    No to nejso proto sou taky pro WW I k dostani na aerodromeaccessories specialni advanced cockpity ktery maj vsobe altitude a fuel metry zabudobvany viz zde http://www.aerodromeaccessories.com/...d-cockpit.html a nebo se to da stahnout ve files, vytisknout na karton a vyrezt vlastni
    Coz me docela mrzi ze uz neco takovyho nejni i pro WW2 to uz bych tisknul a vyrezaval

  33. #33

    Default

    Ale prislusenstvi z externi vyroby jiz urcite v pravidlech neni Vnimam to tak, ze tato kolecka jso pro ty, kteri nechteji zonglovat s tyckami. Obavam se, ze jsi me nepresvedcil - porad si myslim, ze dublovani zaznamu o vysce je naprosto zbytecne a temer (!) bez duvodu prodluzuje a rozmelnuje hru. A ani probehle hry s WWII, kde jsme na to hrali, me o dulezitosti tohoto nepresvedcily.
    Jak to vidi ostatni?

  34. #34

    Default

    Prislusenstvi v pravidlech nejni ale je tam tam zeton a jestly pouzivas kolecko nebo zeton uz je podlemne burt no a dublovani zaznamu o vysce nejni vubec zbytecne protoze dost casto se deje ze letadlo je nekde na druhym konci stolu a naopak souperuv flight bord lezi vedle mne takze je mnohem rychlejsi hodit rychy oko na souperuv bord a videt het cislo nez mzourat pez celej stul a pocitat pegy co ma letadlo pod sebu nekdy i dvakrat vmym pripade to pak spis zdrzuje ze musis mzourat a pocitat nez abys rychle kouknul a hned videl.

  35. #35



Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may edit your posts
  •