PDA

View Full Version : Ohnutá vrtule



Lino22
09-21-2012, 09:21
Ahoj, rád bych se zeptal, jestli je moudré narovnávat vrtuli, jejíž list je ohnutý. Praskne to nebo je to
ohebný materiál? Kamarád si koupi tu černou Reggianne a tohohle si všimnul až doma.
A trochu bokem - jak se vlastně Reggianne vyslovuje? Dík.

Dan-Sam
09-21-2012, 09:49
Ještě jsem se s tím nesetkal, takže zkusím zalovit ze svých obecných modelářských znalostí. S Reggiane má kolega tu výhodu, že patří již k k pozdějším vydaným letadlů, a je tedy celoplastový (původní tuším 2-3 série byly převážně kovové). Osobně bych zkusil vrtuli velice opatrně nahřáta narovnat. Napadá mě přiblížit ji ke svíčce (ale dostatečně daleko) a po chvilce, až se zahřeje, tak opatrně narovnat. V Battlelore jsem rovnal panáčky v horké vodě, ti ale nebyli nabarvení.
Správná výslovnost je [:red'žane:],alespoň podle Google Translatoru. Taky jsem se ale u nás setkal s česky vyslovovaným názvem, zrovna u italských strojů to modeláři nikdy moc nehrotili.

Lino22
09-21-2012, 10:05
Dane dík, to nahřátí je dobrej nápad, ja mam doma i páječku takže to můžu zkusit i tahle. Právě jsem si říkal, že jsou ty letadýlka těžší než bych čekal :)

Dan-Sam
09-21-2012, 10:41
Hlavně opatrně - raději nahřívat pomalu než si zničit vrtuli.
Kdyby se ti to přeci jen nepodařilo a vrtule byla zmařená, letadlo nevyhazuj - spousta uživatelů ji nahradila vystřiženým průhledným kolečkem plastu aby vytvořili iluzi točící se vrtule. Viz třeba uživatel fritzthefox (náhoda? :)) ve vlákne AIM Bf109E - Battle of Britain scheme (http://www.wingsofwar.org/forums/showthread.php?11841-AIM-Bf109E-Battle-of-Britain-scheme).

Lino22
09-22-2012, 01:14
Tak jsem zjistil, že to není z plastu - obrušoval jsem ten kolíček dole, a pod barvou se to lesklo. Vrtuli jsem nakonec tedy narovnal velmi opatrně prstem. Mimochodem, viklání se a vypadávání ze základny lze vyřešit miniaturním puchýřkem sekundového lepidla na kolíček - nechat tak 2 hodiny zatvrdnout, sekundové lepidlo bez tlaku schne pomalu. Po zaschnutí se puchýřek lehce zploští.

Dan-Sam
09-22-2012, 02:10
No vida, dobré vědět. Já jsem byl onehdy dost překvapený, když jsem prstem zavadil o držák antény (takový ten trn za kabinou - drát visel mezi ním a kormidlem), protože se strašně snadno ohnul. Naštěstí se pak ukázalo, že výrobce čekal kritické místo a rovnou jej udělal z nějaké pryže, takže je ohebný (ale raději to moc nepokouším).

Lino22
09-22-2012, 02:20
Anténa za kabinou je pryž vyvedená z krátkého trnu z kovu. Teď jsem se to snažil srovnávat.

Dan-Sam
09-22-2012, 02:24
Huh, tak to bude asi u každého stroje jinak. Tohle se mi stalo tuším u Spitfiru (takže serie 1), kdyžto Reggianne je až třetí, tak možná změna.