Ares Games
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 50 of 93

Thread: WWII pravidla a pravidýlka

  1. #1

    Default WWII pravidla a pravidýlka

    1. Hrajeme-li plynulou změnu rychlostí (Acceleration), pak:
    - zahrajete-li dive nebo otočku Split-S, změní se aktuální rychlost na rychlou.
    - zahrajete-li climb nebo otočku Immelmann turn změní se aktuální rychlost na pomalou.

    Pravidla WoG DeLuxe boxu, str. 17

    2. V setupu (první manévr) se nesmí naplánovat steep manévr. Takže žádné stoupání jako první manévr hoši (já)
    Last edited by Lino22; 03-13-2013 at 15:54.

  2. #2

    Default

    No vida, bod pro tebe. Jen mě napadá, můžeš do climbu nalétávat pomalu? Do Immelmana ne, ale jak je to s climbem, to nevím. A zase opačně - můžeš do dive nelétávat rychle?

  3. #3

    Default

    Já myslím, že ano. Manévr před climbem bude pomalý. Rychlost bude pomalá. Climb pak dostane neutrální žeton a rychlost zůstane pomalá.
    Bude-li manévr před climbem rychlý, rychlost bude rychlá. Climb pak dostane pomalý žeton a rychlost změní na pomalou.
    Ale možná jsem jen nepochopil otázku , pokud se k tomu prokoušu dám vědět.

  4. #4

    Default

    Chci udělat obrazový přehled sekvencí WWII manévrů i s rychlostmi (už jsem dneska začal) podobně jako pro WWI, co jsem zveřejňoval v jiném vláknu (mimochodem, zjistil jsem, že ten musím revidovat podle pravidel WGF). Takže se snažím to taky nastudovat a zpracovat. Jsem zvědavý jestli se budeme v chápání pravidel shodovat.

  5. #5

    Default

    Myslel jsem to tak, zda je možné zahrát climb kartu (stoupání) i když letadlo letí pomalu - má pak dostatečný výkon na stoupání? A naopak - lze z vysoké rychlosti klesat (a tak ještě reálně zvýšit svou absolutní rychlost [v reálu]). To je to, nad čím se zamýšlím.

  6. #6

    Default

    Dan - aha jasně, rozumím
    Kubajs - Kubajsi dneska jsem přemýšlel o Dive bombingu. Horizontálně sled karet a vertikálně boční pohled na dráhu Štuky se označením shodných bodů. Dive bombing jsem dneska našprtal a přijde mi to vážně docela dobře vymyšleno.
    Last edited by Lino22; 03-14-2013 at 00:31.

  7. #7

    Default

    Při overdive se může přelíznout jeden zásah za kolo. Tedy o jeden víc než v případě WWI, protože dive a straight jsou v případě WWII separátní kola.

    Vtipná je věc, kdy dojde ke zranění posádky. Losuje se I/II. Je-li zasažen střelec má se to podle pravidel držet v tajnosti. Jak? Možná se losuje nějak nepozorovaně, nevím, protože zranění pilota je jasně veřejná událost. Haha.

    Nabíjení artilerie trvá o jedna kratší dobu než v případě WWI.

    Rakety se na rozdíl od WWI vypouští podobně jako normální střely, pouze vyřadují přímý let nebo stall před vypuštěním.
    Lze je vypouštět jen na hladině 1 a lze zároveň pálit z ostatních zbraní na stejný cíl. Dávají poškození C/D.
    Last edited by Lino22; 03-14-2013 at 05:28.

  8. #8

    Default

    Rakety by mohly byt docela dobre proti pozemnim cilum - predevsim Spojenci je na konci valky hojne vyuzivali. S takovym Typhoonem by byly "bitevni" mise super, ale tusim, ze se pouzivaly casteji a treba i na Hurricanech.
    Strelba artilerii mi prijde jako jeden z adeptu na graficke zpracovani - kdyz jsme na ni tehdy s Shivajou hrali, byl to pekny chaos a prisla nam naprosto ultimatni diky okamzitym korekcim (netvrdim, ze jsme to hrali spravne).
    Vubec by to chtelo si interne definovat tajna poskozeni - motory u bombarderu a tezkych stihacu ano nebo ne? Proc ano, kdyz u stihacu se nehlasi? A proc ne, kdyz se musi losovat jejich pocet? A strelci? Hlasi se, kolik jich dostalo zasah? Porad mi to neni moc jasne

  9. #9

    Default

    Rakety jsou výslovně v pravidlech určený proti pozemním cílům. Rád bych je vyzkoušel na tanky. Například Rusové na Hurricanech je určitě měli.

  10. #10

    Default

    Smazáno, omyl.
    Last edited by Lino22; 03-18-2013 at 10:00.

  11. #11

    Default

    Tím si nejsem úplně jistý, protože na webu Aresu (nedíval jsem se do pravidel) jsem nedávno našel něco jiného:

    The Special Rules for the B-25B concerns the dorsal turret, which, with Standard Rules, fires against targets at the same altitude and has a firing arc limited by the aircraft tail. Using the Advanced Rules, it can also fire against targets at a higher altitude, with a 360-degree firing arc.
    Zdroj: WW2 Wings of Glory Bombers Preview – North American B-25 Mitchell – Part 2


    Ale je samozřejmě možné, že máš pravdu ty. Můžeš prosím udat zdroj?

  12. #12

    Default

    Dneska rano jsem ti posilal informace emailem. Prislo ti neco?
    Podle poslednich pravidel se se Standard/Basic Rules pouzivaji jen ty celocerveny.
    Je tam primo receno to, co pisu. Kazdopadne jsem polozil otazku na forum do sekce pravidel.
    Last edited by Lino22; 03-18-2013 at 01:03.

  13. #13

    Default

    Přišlo, ale ještě jsem neměl příležitost do těch příloh nakouknout - zatím jsem tu jen přes mobil nebo u mámy. Psal jsem, že o prozkoumám během zítřka až budu na svém počítači a budu to moci efektivně řešit. Každopádně je takový rozpor zvláštní.

  14. #14

    Default

    Ten zdroj by mě tedy taky zajímal. Nechce se mi věřit, že by tak brzy dosáhli nesouladu pravidel, když se tváří, že jsou pravidla konsolidovaný a snad dokonce neměnný.
    V pravidlech k Heinkelu je přeci napsáno jen, že horní věž nesmí střílet na cíl na nižší hladině, na stejné hladině střílí ve vyznačeném úhlu a na cíle výš se úhly rozšiřují nad křídla dle obrázku v pravidlech . U B-25 je to taky pestrý - 360° na cíle výš, vyznačený úhel platí na cíle ve stejné hladině a nesmí střílet na cíle níž.

  15. #15

    Default

    Kubajsi tobě jsem to ráno taky posílal.

  16. #16

    Default

    Můžeš mě prosím navést i v poslaných informacich? Nějak se v tom ztrácím... Předem díky.
    Last edited by Dan-Sam; 03-18-2013 at 01:06.

  17. #17

    Default

    Díky Honzo, právě na to koukám a rozumím tomu pořád stejně jak jsem psal výše. Jenom je to napsaný zas o něco složitejc.

  18. #18

    Default

    V úterý to proberem , možná se pletu, mám toho teď opravdu moc.
    Last edited by Lino22; 03-18-2013 at 02:37.

  19. #19

    Default

    Já v úterý nepřijdu, častěji než jednou za dva týdny, to pro mne bohužel není reálné (navíc tentokrát mi tam vlezlo něco důležitého). Ale doufám, že sem pak poreferujete o správném řešení všech rébusů

  20. #20

    Default

    Kubajsi, máš samozřejmě pravdu. Horní věž šije o hladinu výš bez střeleckého úhlu. Do stejné hladiny pak střílí v rámci střeleckého úhlu - ocas letadla, atd ...všechno je to zaklíčované přes barevné značení. Omlouvám se za zmatek, snažil jsem se pojmout moc informací naráz. Omlouvá mě snad jen to jakým způsobem jsou pravidla napsaná.

    Příklad toho, jak jsem to pochopil:

    1. Například žlutý(=spodní) kulomet 7 na He111 smí střílet jen pod letadlo a je celobarevný, takže je omezen úhlem. Kulomet 2 na zeleném Mitchellu má dvě různá červená označení. Plné označení oznamuje sřelbu v hladině letu omezenou úhlem, rámované označení volnou střelbu nad letadlo.

    2. Kulomety 1,2,3,4,5 na He11 jsou pouze celočervené, takže stříli pouze do hladiny letu a jsou úhlově omezené.

    EDIT: Kancelot poznamenává, že na kartičce co byla u He11 je to jinak a kulomet 2 je označen jako že nesmí střílet dolů. Což nesmí, protože je celočervený nesmí ani nahoru. Jenže my to hráli, jako že smí nahoru.

    Projel jsem celou kapitolu o vícemotorových letadlech.
    Nikde tam není jak střílí takzvaný "normal machine gun", ten s plným červeným hexagonem.
    Last edited by Lino22; 03-18-2013 at 10:53.

  21. #21

    Default

    Barevné odlišení kulometů chápu takto:
    celý červený (většina) - střílí dolů, rovně i nahoru ve vymezeném úhlu + může být výjimka na určité rozšíření úhlu v některé výšce - např. boční kulomety na Heinkelu.
    celý žlutý (č. 6 a 7 na Heinkelu)- střílí pouze dolů a to ve vymezeném úhlu.
    bílý s červeným okrajem tj. horní rotační (č.2 na B-25) - střílí nahoru 360°, rovně ve vymezeném úhlu, dolů nemůže.
    bílý se žlutým okrajem tj. dolní rotační (č.3 na B-25) - střílí 360° jenom dolů.
    Bílé s ani jedním okrajem a žluté se nepoužívají pokud nehraješ na výšku. Proto na B-25 je uvedené červené i bílé č.2. V této variantě se tak počítá s menší posádkou.
    Z toho cos mi poslal je patrné, že v pravidlech je bohužel poněkud matoucí popis pod zobrazením karty Doolitla. Ale jinak pravidla hovoř podle mě jasně.

  22. #22

    Default

    Ten popis pod Doolitlem je ale jediné místo, které nějak popisuje funkci červeného kulometu. Jinak tam není nic.

  23. #23

    Default

    Přátelé, myslím, že nastal čas do tohoto vlákna nalinkovat karty letadel - když čtu vaše elaboráty, potřebuji to prostě vidět

    Name:  800x600_ww2-wings-of-glory_WGS301A-Plane.jpg
Views: 464
Size:  138.3 KBName:  800x600_ww2-wings-of-glory_WGS301B-Plane.jpg
Views: 446
Size:  133.9 KB
    Name:  800x600_ww2-wings-of-glory_WGS302A-Plane.jpg
Views: 468
Size:  104.9 KBName:  800x600_ww2-wings-of-glory_WGS302B-Plane.jpg
Views: 462
Size:  113.1 KB

  24. #24

    Default

    Nemám komplet pravidla RaAP, takže to nedokážu posoudit. Ale v pravidlech k samotným bombardérům je to myslím napsané dost jasně v kapitolce Multiple arcs of fire.

  25. #25

    Default

    Člověče nevidím to tam. Nic se tam o červených kulometech ve vztahu k výšce nepíše.
    EDIT: aha, v pravidlech k bombardérům je stejně nazvaná kapitola. Kouknu na to.
    EDIT2: To je stejný článek jako v pravidlech. Nic tam nevidím. Je tam všechno možné jen né jak obecně střílejí červené kulomety.
    EDIT3: Prostě ten červený kulomet má název "Normal machine Gun" a to je celé. O jeho funkci se dá dočíst jen v popisku Doolitlova stroje a to je zavedějcí. Napsal jsem Andreovi. Nicméně věřím, že je to tak jak říkáš ty. Střelba v hladině letu by bylo přílišné a nesmyslné omezení.
    Last edited by Lino22; 03-18-2013 at 13:53.

  26. #26

    Default

    Chtěl bych se ujasnit, že správně chápu protiletadlová děla. Zdá se mi, že u WWI i WWII střílí oboje stejně, akorát v první válce o jeden manévr dýl nabíjí. Nabíjení se tak značí trochu jiným přesouváním dělostřeleckého žetonu. Je to tak?
    S dělem jsem hrál jenom jednou asi tak před dvěma roky se Shivajou a mám pocit, že jsme to tenkrát hráli blbě, tak mě to mate.

  27. #27

    Default

    Jojo, WWII dělo rychleji nabíjí(2 kola) a granát rychleji lítá (jedno kolo). Jinak to samé.

  28. #28

    Default

    No a o tu střelbu mi právě jde. Jakkoliv mi to přijde divný, tak mám pocit, že je to v obojích pravidlech stejně: Po naplánování manévrů letadel dělostřelec umístí žeton (buď přesouvá z děla, nebo upravuje míření, případně jen ohlásí zpoždění), pak udělaj letadla dva manévry a po tom druhém, před vyhodnocením střelby letadel se řeší, jestli dělostřelec někoho trefil.

  29. #29

    Default

    Jo, máš pravdu, letí přes dvoje manévrování. Dík.

  30. #30

    Default

    Psal jsem Svenovi (Marechallannes), co si myslí o počtu manévrů dive bombingu a funkci červených kulometů.
    Odpověděl, že v rámci dive bombingu jsme omezeni jen výškou, počet sharp/vertical dive manévrů není předepsán. Červené, plné kulomety fungují zcela běžně jako na stíhačkách. Oboje zní logicky, takže proč ne.
    Psal jsem Andreovi a na FB stránky WoG, ale bez odpovědi. Už na to kašlu a do
    souhrnu pravidel a svých elaborátů ohně dive bombingu to napíšu takhle a hotovo.

  31. #31

    Default

    Andrea dnes odpověděl na 2 otázky.

    1. Těžké stíhačky nepodléhají pravidlům pro zásah pilota dvoumotorového stroje. Těmto pravidlům podléhají jen
    piloti s přidělenými zbraněmi, nikoliv zbraně generické.

    2. Strmé a vertikální bombardování funguje úplně stejně až na fakt, že při vertikálním bombardování letadlo stojí na místě.
    K oběma je nutné provést minimálně 2 strmé/vertikální manévry za sebou, maximálně kolik chceme. Bombardování se oznámí před
    posledním strmým/vertikálním manévrem, bomby vybuchnou po něm. Neboli vše tak, jak je to na schematech.

    Andrea ještě nečetl poslední vydání pravidel

    Pro opozdilce doplňuji, že Andrea před časem upřesnil, že červené kulomety na bombardérech fungují stejně jako generické zbraně na ostatních letadlech.

  32. #32

    Default

    Honzo díky za info.

  33. #33

    Default

    Andrea odpověděl na můj poslední dotaz, jak je to s posádkami těžkých stíhaček.
    Všechny se mají brát jako dvojsedadlové.

  34. #34

    Default

    Z FB Aresu:

    "The Climb Rates of the Beaufighter and Me.110 were missing from the altitude table in the WW2 Starter Set, here they are:
    Beaufighter Mk.IF - Climb Rate 5, Maximum Altitude 11
    Beaufighter Mk.VIF - Climb Rate 5, Maximum Altitude 10
    Messerschmitt Bf.110 C - Climb Rate 4, Maximum Altitude 11"

    Takže 110 i docela stoupá

  35. #35

    Default

    Tak jsem koukal do pravidel (DeLuxe, str. 11, Setup). Setup karta je jen jedna - ta první, nikoli dvě. Ta druhá karta je už první plánování. Jen první karta nesmí být "steep".
    Last edited by Lino22; 06-25-2013 at 23:32.

  36. #36

    Default

    Ještě jedna věc - stoupavost F4F Wildcatů + britského Marletu.

    Takže F4F-3 má stoupavost 3! F4F-3 jsou všechny 3 samostatně vydané miniatury.

    Wildcat ze starteru je FM-1 ("identical to the F4F-4, but with four guns"), ta má stoupavost 5.

    EDIT: chyba - McWorther je F4F-4, takže má stoupavost 5.
    Last edited by Lino22; 06-26-2013 at 04:21.

  37. #37

    Default

    Vida, zajimave. Jen mozna steep, stoupani a klesani, ne? (a samozrejme Immelman) (neprudil bych, ale kdyz uz na ty vysky hrajeme...)

  38. #38

    Default

    Jo, máš pravdi, otočka tam taky nesmí být, poněvač to není samostatný manévr, ale součást sekvence.
    Stojí tam tam toto "Neither steep maneuvers nor Immelmann turns can be chosen during the setup of the game".

  39. #39

    Default

    Opravuji chybu - McWorther je F4F-4, takže má přeci jen stouopavost 5. Dík Sašo.

  40. #40

    Default

    Tak jsem ke svému překvapení našel ve Svenových R&A pravidlech dvě důležité změny:

    1. Stuka smí shodit pumu jen z výšky 2, takže výška, ze které provádí střemhlavý let je 4 a výše (musí provést tolik Vertical/Sharp manévrů, aby létla do hladiny 2 a tam odhodí bombu).
    2. Dělo smí pálit od hladiny 2, takže v hladině 4 je to jedno pravítko, nikoliv půlka - takže posílilo, nicméne proti sestřelení v hladině 1 je zcela bezzubé.
    Last edited by Lino22; 07-28-2013 at 02:55.

  41. #41

    Default

    Quote Originally Posted by Lino22 View Post
    Tak jsem ke svému překvapení našel ve Svenových R&A pravidlech dvě důležité změny:

    1. Stuka smí shodit pumu jen z výšky 2, takže výška, ze které provádí střemhlavý let je 4 a výše (musí provést tolik Vertical/Sharp manévrů, aby létla do hladiny 2 a tam odhodí bombu).
    2. Dělo smí pálit od hladiny 2, takže v hladině 4 je to jedno pravítko, nikoliv půlka - takže posílilo, nicméne proti sestřelení v hladině 1 je zcela bezzubé.
    Ja asi ten Rules and Accessory pack koupim. Takovych prekvapeni tam muze byt jeste vic.

  42. #42

    Default

    No to by byl samaritánskej čin, já nechám udělat BoB podložku, už jsem stáhnul ten obrázek.

  43. #43

    Default

    Pořízení Li-2 od Zvezdy mě inspirovalo k tomu, že jsem vytvořil extra karty pro transportní letadla. A taky kartu s výsadkovými nebo zásobovacími padáky. Ideální bude na misi zásobování Němců obležených ve Stalingradu
    Více zde:
    http://www.wingsofwar.org/forums/sho...ansport-planes

  44. #44

    Default

    To vypadá skvěle. Ohlásil jsem ti to na mainstreamu - general talk.

  45. #45

    Default

    Tak jsem kecal. Thomas mi poslal scan strany 40 a je to tak, že Stuka oznamuje/rozhoduje se k odhozeni pum v hladine 2 nebo 3, neboli pak klesne jeste o jednu a odhodi je.
    Vsechno teda pri starem a nemusim nikde nic menit.

  46. #46

    Default

    Tak hoši, nebombardéry, neboli letadla neoznačená bombičkou, mohou standardně bombardovat jen z hladiny 1 nebo 2, a to jen po stallu, dive nebo po přímém letu v rámci overdive. Toliko nová pravidla, která nám obstaral nový pilot Tomáš.
    Zdá se také, že omezení letu naloženého bombardéru je pravidlo, se kterým se normélně počítá u bombardovacích misí - neboli není to volitelné pravidlo. Letadlo nesoucí nálož nesmí plánovat rychlé manévry, po prudkém manévru si musí odpočinout dva neprudké manévry a nesmí dělat Immelmanna/Split-S. Také stoupavost má o jedna větší.
    Last edited by Lino22; 09-07-2013 at 23:38.

  47. #47

    Default

    No těpic! Už se fakt těším na pořádnou srovnávací analýzu co že hrajeme jinak než je v pravidlech RaAP.

  48. #48

    Default

    Zkoumali jste někdo, jestli je možný z overdive přejít rovnou do immelmana? Myslím sekvenci stall-dive-straight-immelmann-straight.

  49. #49

    Default

    Nezkoumal jsem, ale asi mi to nepřijde jako problém. Stuka bude mít dostatečnou rychlost na provedení toho manévru a ilegální není (uvažuji precedens přecházení z jednoho Immelmana do druhého). Split-S bych ale považoval za krajně nereálný. Ale zase, koukám na to spíš logicky než podle pravidel, tak mě třeba někdo opravte.

  50. #50

    Default

    Split-S samozřejmě hned po overdive nejde. To musí být stall-dive-straight-stall-immelmann-straight.
    Je fakt, že v první válce přecho z jednoho Immelmana do druhého jen s jedním straight mezi běžně hrajeme, když to vyjde přes plánování.
    Mě to přijde logický a bezproblémový, jenom mě napadlo, jestli to náhodou pravidla někde nenápadně nezakazují.

Page 1 of 2 12 LastLast


Similar Missions

  1. Replies: 7
    Last Post: 01-01-2013, 11:16
  2. Pravidla pro bombardování
    By Dan-Sam in forum Czechoslovak Wing
    Replies: 11
    Last Post: 05-24-2012, 14:22
  3. Replies: 9
    Last Post: 03-19-2012, 13:59
  4. Replies: 21
    Last Post: 08-19-2011, 10:28
  5. Beyond WWII??
    By Snippersly in forum Officer's Club
    Replies: 23
    Last Post: 11-24-2009, 05:58

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may edit your posts
  •